Atrakcje
Atrakcje regionu
1 Przemyśl - 22 km
Położony malowniczo na stokach wzniesień: Zniesienia i Winnej Góry przecięty rzeką San krętą wstęgą wijącą się z zachodu na wschód wśród zalesionych wzgórz, stał się kluczem w "Bramie Przemyskiej" . Miasto od założenia pierwszych umocnień w IV w po XX wiek odgrywa duże znaczenie we wszystkich wojnach toczących się na tym obszarze. Pierwsza koncepcja budowy twierdzy strzegącej Bramy Przemyskiej powstała w cesarsko-królewskim sztabie austriackim wkrótce po zajęciu miasta przez c.k. wojska w 1772 roku po pierwszym rozbiorze Polski. Urzeczywistnienie tej koncepcji rozpoczęto dopiero po znacznym ochłodzeniu stosunków z Rosją w wyniku wojen krymskich. Twierdzę zaczęto budować w systemie poligonalnym, którego istotą było operowanie dowolnie długimi wałami ziemnymi , w których rozmieszczano działa obronne , stanowiska strzeleckie i działa polowe.
Stok narciarski w Przemyślu. Amatorzy białego szaleństwa mają do dyspozycji w Przemyślu stok narciarski. Jest on usytuowany niemal w samym centrum Przemyśla w pobliżu parku miejskiego na północno-zachodnim zboczu góry Zniesienie. Trasy są sztucznie oświetlone i naśnieżane. Nad bezpieczeństwem narciarzy czuwają ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR i Przemyskiego PCK oraz narciarskie patrole Straży Miejskiej i Policji.
2 Krasiczyn - 32 km
Zamek w Krasiczynie to jeden z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo – manierystycznej w Polsce, należy również do najpiękniejszych zamków w Europie. Został zbudowany na przełomie XVI i XVII wieku przez Stanisława Krasickiego i jego syna Marcina. Dwie ściany parawanowe zamku zdobione są piękną ażurową attyką. W narożach znajdują się cztery okrągłe baszty – Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka (ich nazwy symbolizują aprobowaną przez fundatorów hierarchię świata, obejmującą doczesność i wieczność). Z dziedzińca zamkowego, okolonego arkadowymi podcieniami, podziwiać można niezwykle rzadko spotykane przepiękne sgraffitowe dekoracje przedstawiające sceny biblijne, medaliony z popiersiami cesarzy, wizerunki polskich królów oraz sceny myśliwskie.
3 Bolestraszyce - 21 km
Arboretum Bolestraszyce położone jest 7 km na północny-wschód od Przemyśla, należy do cennych zabytków przyrody i kultury Małopolski. W Bolestraszycach jednoczą się historia i czas współczesny. Historyczne założenie obejmuje park i dwór, w którym w połowie XIX w. mieszkał i tworzył znakomity malarz Piotr Michałowski. Arboretum obejmuje także dziewiętnastowieczny fort dawnej Twierdzy Przemyśl. Wiekowe drzewa, pozostałe z dawnych ogrodów zamkowych, stanowią malowniczy akcent wśród nowych nasadzeń, na które składają się gatunki obcego pochodzenia i rodzime drzewa, krzewy oraz rzadkie, zagrożone, ginące i chronione gatunki roślin.
4 Kalwaria Pacławska - 47 km
To niewielka miejscowość osadzona na szczycie wzgórza, które w biblijnym znaczeniu jest szczególnym miejscem spotkania Boga z człowiekiem. Otoczona piękną przyrodą, przez którą Bóg także przemawia do ludzkiego serca. Miejsce pątnicze - sanktuarium, które nie ogranicza się tylko do świątyni i klasztoru, ale rozciąga się na okoliczne wzgórza i doliny, łąki i lasy, i w swoich kapliczkach przybliża wiernym tajemnice wiary zaczerpnięte z życia Chrystusa Pana i Najświętszej Maryi Panny. Ze względu na szczególny kult Męki Pańskiej nazwane Jerozolimą Wschodu, ze względu na obecność cudownego obrazu Matki Bożej i umiłowanie Maryi przez wiernych, zwane Jasna Górą Podkarpacia.
5 Ustrzyki Dolne - 83 km
Jest to siedziba powiatu bieszczadzkiego i popularny ośrodek sportów zimowych otoczony zalesionymi wzgórzami. Ustrzyki pochwalić się mogą 5 narciarskimi trasami zjazdowymi o zróżnicowanym stopniu trudności. Z pobliskiej Ustianowej wytyczono 2 trasy narciarskie - wyczynową (5 km) i rekreacyjną (20 km).
Także latem jest tutaj sporo atrakcji. Ustrzyki otacza sieć pięknych szlaków spacerowych (czerwony, niebieski, zielony i żółty) o łącznej długości 25 km oraz liczne trasy rowerowe kolarstwa górskiego. W Ustrzykach dostępna jest nowoczesna pływalnia (solarium i sauna), odkryte kąpielisko, korty tenisowe, boiska do piłki ręcznej i koszykowej czy stadion sportowy. Ponadto dobrze rozwinięta jest tu infrastruktura noclegowo – gastronomiczna.
Ustrzyki dodatkowo to świetna baza wypadowa zarówno nad Solinę, jak i w Bieszczady - przepiękne, dziewicze góry.
6 Solina - 112 km
Zapora w Solinie jest największą budowlą hydrotechniczną w Polsce, a elektrownia największą elektrownią szczytowo pompową pracującą na dopływie naturalnym. Zapora i Elektrownia były budowane w latach 1961-1968. Zapora stanęła w poprzek Sanu i ma 664 metry długości i 80 metrów wysokości.
Zapora to najciekawszy obiekt Soliny, a także zwiedzanie elektrowni wodnej. Znana jest z najpopularniejszego deptaku. W dzień można z niej podziwiać panoramę zalewu i rozciągające się góry, a wieczorem spacerować w świetle latarni. Należy do największego sztucznego zbiornika wodnego w Polsce.
7 Sanok - 91 km
Rozpoczynając przygodę z tak pięknym miastem, jakim jest Sanok, trzeba zwrócić ogromną uwagę przede wszystkim na atrakcje turystyczne, jakie możemy tam zobaczyć. To malownicze miasto położone w dolinie Sanu, na terenie Kotliny Sanockiej, gdzie znajdują się Góry Słonne to prawdziwa perła dla turystów, którzy cenią sobie spokój, ale czasem także aktywny wypoczynek.
Aby poznać lepiej dzieje Sanoka, nasza wędrówka powinna objąć na początku Sanockie Muzeum Historyczne, dzięki któremu lepiej zrozumiemy tutejszą kulturę oraz dowiemy się bardzo wielu ciekawych informacji.
Wielkimi zaletami Sanoka są wspaniałe szlaki turystyczne, na których codziennie można spotkać ludzi w każdym wieku, spacerujących czy biegających dla zdrowia. Otaczające nas widoki i krajobrazy potrafią wręcz zapierać dech w piersiach. Podczas zimy koniecznie trzeba sprawdzić trasy narciarskie, na których swoich sił mogą spróbować zaawansowani amatorzy białego szaleństwa jak i ci wolący tradycyjne pojazdy śnieżne, jak kulig czy sanie. Tutejsza aura podczas zimowych dni jest niesamowita i nie da się jej porównać z żadnym innym miejscem w Polsce.
8 Łańcut - 45 km
Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce, słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji.
Obecnie zamek wraz z budynkami i parkiem tworzy zespół zabytkowy o najwyższej światowej klasie, udostępniony dla zwiedzających jako Muzeum. W 1995 roku Muzeum-Zamek w Łańcucie zostało wybrane do udziału w programie UNESCO "Szlaki zamków Europy Środkowo-Wschodniej".